Израел атакува и унищожи летище  Димас в Сирия, където се

...
Израел атакува и унищожи летище  Димас в Сирия, където се
Коментари Харесай

Израел унищожи база за ирански дронове за Украйна

Израел нападна и унищожи летище  " Димас " в Сирия, където се произвеждаха муниции и аварийни елементи за иранските дронове-камикадзе, които всеобщо се употребяват от Русия в Украйна. Това заяви /SOHR/. В резултат са изцяло унищожени постройката за сглобяване на дронове, една от пистите на летището, както и военният радар.

Освен това Израел е дал на Украйна разследваща информация, потребна за унищоването на иранските дронове, написа The New York Times. По-рано Украйна помоли Израел да даде средства за противовъздушна защита, само че Тел Авив отхвърли.

10 инструктори от Иран, учащи съветски бойци по какъв начин да ръководят дронове камикадзе, са били убити през последната седмица в Украйна, написа The Jerusalem Post.



Официално и Русия, и Иран отхвърлят доставката на иранските дронове Shahed-136, макар че има задоволително доказателства за това. Иран дори заплаши Франция, Англия и Германия с ответни дейности поради техния апел Организация на обединените нации да проверява доставките на дронове на Русия. Русия твърди, че в Украйна употребява единствено дронове лично произвеждане. Но и тя е изрично срещу Организация на обединените нации да изпрати свои специалисти в Украйна, които да изследват свалените безпилотни апарати, атакуващи гражданска и сериозна инфраструктура.

Иранските дронове-камикадзе, които Русия необятно употребява в Украйна, се оказаха дейно ново оръжие. " Герань ", както в Русия назовават Shahed-136, съчетават успеваемост, софтуерна елементарност и цена, които в изискванията на война на безсилие са значим фактор за всяко оръжие. Русия ги употребява в Украйна като асиметрично оръжие - системата на украинските Противовъздушна отбрана е ориентирана към битка с авиацията и крилатите ракети, а не с евтини дронове.

Сега Украйна търси способи за битка с тези дронове, които също ще бъдат ексцентрични. Появиха се да вземем за пример специфични приложения за смарт телефон, благодарение на които командването на Противовъздушна отбрана получава от жителите информация за дроновете. Това ще помогне да се наблюдава полета на Shahed-136 и да се приготвят бързо зенитните средства за битка с тях.

Въоръжените сили на Украйна към този момент смъкват огромна част от дроновете. Снощи шефът на украинското разузнаване Кирил Буданов сподели, че

 

1/3 от дроновете доближават до задачата си.

 

Към 22 октомври Русия е употребила към 330 дрона, от които са свалени 222. " Другите в една или друга степен доближават до някакви цели - не всеки път тъкмо избраните, само че някъде в покрайнината. Около 30% от дроновете доближават задачата си ", сподели Буданов. Той предвижда, че терорът с дроновете ще продължи още дълго. " Русия продължава да поръчва дронове. Сега е поръчала към 1700 от всички типове дронове, само че те би трябвало и да бъдат създадени. Еднократната доставка е към 300 дрона. В момента Русия употребява втората партида ", изясни той.

 

Що за дронове са това?

 



Според специалистите съветските безпилотни апарати " Герань-1 " и " Герань-2 " са купени от Иран дронове Shahed-131 и Shahed-136. Първият е по-малък, носи към 15 кг гърмеж, а вторият е по-голям и носи към 40-50 кг гърмеж. Те са снабдени с мотори китайско произвеждане, които издават огромен и присъщ звук. Затова ги назовават " мотопеди ". Спорно е на какво разстояние те могат да летят, само че се счита, че е най-малко 1000 км. В интернет има данни и за 2500 км.

Двата дрона имат система за ръководство, която не зависи от никакви външни фактори. Това е автопилот, където маршрутът и задачите се задават авансово и не могат да бъдат поправени. Използват и сателитна навигация, която в случай че бъде прекъсната, снижава доста точността.

Дроновете имат делтовидна форма и са направени от пластмаса със стоманена рамка. Това, както и неголемите им размери ги правяг по-незабележими за радарите, само че могат да бъдат свалени от зенитно-ракетни комплекси " Бук " да вземем за пример.

Тайната на триумфа на иранските дронове-камикадзе е не толкоз в мощността на тяхната бойна част, нито в точността. Те летят към задачата по авансово заложени координати и при положение на деяние на система за радиоелектронна битка тяхната акуратност доста се намалява.
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР